Best Students

G.C.E. (O/L) 2017 BEST RESULTS

Students who obtained 9A 'S

Jayaweera Arachchige Don Geesha Erandi Ranasinghe
Pitiduwa Liyanage Kavindya Lakmini Somaratne
Halahapperumage Ann Rochelle Natasha Fonseka
Bhavishya Devmini Madawala
Shenali Maleesha Fonseka
Korottage Don Rumesha Dushani Korottage
Wicramasinghe Arachchige Ann Kavisha Dulakshi Perera
Mudiyanselage Gedara Sasvi Rivinadi Minneri
Paul Roshel Himanthi
Agisha Ahilan
Tharshana Chandrakumar
Swetha Selvaratnam
Wethsing Arachchilage Ninuri Rithma Bandara
Rashmi Mahesha Madushani Jayasuriya
Dona Hashini Ishara Pothupitiya
Dona Naleedra Tharumini Sahabandu
Mahawaduge Don Senuri Inakshi
Mohamed Hisham Fathima Amaanah
Shenali Diyon Fernando
Kurukulaarachchilage Dona Chamodi Roshell Mistika Nanayakkara
Gamlath Ganegoda Appuhamilage Dona Senuri Iranga Ganegoda
Sai Arthika Rajeshwaran
Saumya Jegatheesan
Gratia Shauna Fernando
Pushparaj Shagana
Lasana Jeevanantham

G.C.E. (O/L) 2017 BEST RESULTS

Students who obtained 8A 'S

Manisha Shimane Christine Fernando
Shenuri Dimasha Bopearachchi
Nicola Marissa Cramer
Dona Marine Hasara Wijesundara Dassanayake
Tennagoda Arachchige Dona Oshani Suloshana Wijeweera
Ethige Dinithi Sheron Natasha Silva
Warnakulasooriya Patabendige Anuka Roshini Fernando
Payagala Liyanaarachchige Cashimari Remonaca Silva
Liyanaadura Nehashi Thiyangra Fernando
Wannakuwatta Waduge Rishmi Shenali Fernando
Tharushi Nimasha Bogahalanda
Kodithuwakku Arachchige Kavindi Warsha
Vivisni Thiruloganathan
Mishma Kavya Rajkumar
Warnakulasuriya Saththambige Mary Shiny Melisha Fernando
Muthuwahandige Nishadi Dhananjana
Kotigalage Thashiya Nimanthi Perera
Anthonige Rajeevi Virgin Prasadi Fernando
Hiruni Praveesha Perera
Gayashini Chandrakumaran
Taarin Ritziya Fernando
Laksheya Kugathasan
Muvina Krithna Saravanarajah
Rushalini Santhirababu

2017 A/L Best Results

G.C.E. (A/L) 2017 Best Results

Students who obtained 3A 'S (Science Stream)

Ayeshika Dilrukshi Perera (Island Rank - 98, District Rank - 36)

Students who obtained 3A 'S(Commerce Stream)

Kumeri Menaka Wijesundara (District Rank - 55)
Anjala Keshani Dias (District Rank - 97)
Melsha Deshani (District Rank - 100)
Sanduni Niwarathana
Tharindi Perera
Anula Giridaran
Dileesha Welihinda
Tharushi Sandunika
Dilmlishara Periris
Nimasha Indumini
Tharukshi Perera
Ruwangi Dilshani
Vinusha Fernandez
Nimali Menaka Nanayakkara
Aroshani Costa
Uthapala De Silva

Students who obtained 2A 'S (Commerce Stream)

Vidusha Lorance
Lorenzil Fernando
Tharushi Bhagya
Queency Christina
Hishonia Vaseekararajah
Dishen Drie Perera
Kawshalya Sriganthan
Malith Dias
Hasnini Madushika
Madushiga Sivalingam
Beuna Fernando

Students who obtained 2A 'S (Arts Stream)

Bernadete Valantine
Leema Bianca
Rashelle Shanugarajah
imesha Rushini
Supuni Kokila

2016 O/L Best Results

Students who obtained 9A's

Galagama Arachchige Bhagya Nilnuwani Perera
Salukeerthi Tharushi Dhinushika Abrew
Hapuarachchige Nethmi Tharaka
Jemeisha Kithumini Almeida
Thanthirige Elisha Shayani Costa
Lihinikadu Arachchige Dona Amali Nelunika
Patikiri Arachchige Ranudi Anusarie
Mahadurage Semini Sachinthana Perera Gunathilake
Athukoralalage Madushani Theekshana Jayasekara Athukorala
Dilushika Anton Michael
Jeiyaseelan Saarangha
Dhatchaya Prabakaran
Elizabeth Shobana Linfors Fernando
Jadurshaa Subramaniam
Adrina Aronshiya Fernando
Sabaritha Ravikumar
Avishka Thiyagakumar



Students who obtained 8A's

Welisarage Suridhi Nathali Fernando
Meshika Imaya Bitar
Watuthanthirige Lashini yurasha Alwis
Yashini Sachithra Fernando
Wedamuni Nilamelage Imalsha Nishadi Rathnayaka
Pannila Vithanage Tharushi Dilhara Marions
Thulhiriyage Ayodya Nirmashi Perera
Kambakara Dona Eshani Tharushi Navodya
Fatima Roshini Philip
Anne Nidhusha Nithiyalan
Palewatta Gamaralalage Rashmi Kavindya Ayusena
Ushettige Maria Nicolene Perera
Wasalamudiyanselage Vishvi Kawya Perera
Dona Nirupa Rashminie Kannangara
Ruwandini Bernedeth Thrimawithana
Kuranage Dilusha Sharmalene Ranasinghe
Wadena Konda Arachchige Hiruni Suraksha Fernando
Dironcy Debora Sabaratnam
Sahana Samad
Noelin Priyanka Laity Ramanaden
Marian Hiranthi Paiva
Lourdes Emella Fernando



Students who obtained 7A's

Ann Dilini Nuwandika Wijesundera
Mihidukulasuriya Sanjana Naduni Livera
Muthuthanthrige Dilshani Malindri Perera
Hirushi Adithya Mohotti
Dona Imalsha Kithmini Wijesooriya
Hallawapiyankarage Chathumi Thathsarani Fernando
Suraweera Arachchige Dona Supuni Maleesha Suraweera
Dalluwattege Dona Judy Yasasthree Theekshana Saparamadu
Jayawardhana Kankanamage Rashmi Nirasha Perera
Gloriya George Chendrasekaran
Keethana Thayanithi
Chrishvini Rogers
Withanage Dona Rukshi Shenusha Rashanthi Withana
Rashmi Nishidha Benhur
Ethige Kavindi Yasitha Umashini Silva
Edurusuriya Mohottige Jeshka Niroshini De Seram
Shenaya Induni Ananappa
Saumya Alexandra
Tharushi Malinthi Wijemanna
Merengnage Nethmi Theekshani Perera
Mhangoda Kankanamage Malshi Diyandra Perera
Angodage Rashmika Devprasadini Pigera
Natasha Christina Fernando
Juanne Sheena Villawarayen
Karin Thushii Anto Dinesh
Stefani Evangelin Kanagasabapathi
Lathislas Ashly

2016 A/L Best Results

G.C.E. (A/L) 2016 Best Results

Student Who Obtained 3A'S

Palihawadana Arachchige Tharukshi Priyamali Perera Jeyawardena
Malithi Ashmini Wijethunge
Mahawaduge Maheshika Danajani Perera
Cecelia Vinothani Kanthan
Abiesha Ahilan
Ranchigoda Liyanage Chathuri Hashani
Mohamed Sanoos Fathima Shafniya
Venessa Andrea Nugara (Island Rank - 79, District Rank - 26)

Student Who Obtained 2A'S

Colomba Hettige Michelle Collonne
Kirendego Crishel Lakshani Dias
Anaththara Sewwandi Dissanayake
Conganige Dineshika Hirushi Anthony
Ramishi Tharindi Rajasekera
Vaishnavi Muthukumar
Sinhalankarage Sandelee Mudara
John Franklin Anne Harshani
Renogica Selvanayakam
Wathsala Sabes

2015 O/L Best Results


G.C.E. (O/L) 2015 Best Results

Student Who Obtained 9A'S

N.H. Visuri Nimesha
Kavindya Shehani Rajapaksha
P.V.D.H. Suvini Sandeera Saparamadu
K.N. Nikini Roshanthika Perera
K.A.N. Subakthi Mendis
A.A. Chathuni Hiranya
W.W.D. Thilini Bhagya
D.Vishmi Pravindhya Ranasinghe
Melisha Suzane Lafaber
S. Inuri Rukmi Rosa
Dishani Anton Ranjith
Mariya Thushari Bastianpillai
Lourdes Veroni Sophia Fernando
D. Savisha Roshani Samaraweera

Student Who Obtained 8A'S

B.K. Christina Marini Rodrigo
Akshayaveni Anandhajothy
Hiruni Ama Kavindi Perera
J.A. Rashmi Nirasha De Seram
W.Yashani Chathurya Fernando

G.C.E. (A/L) 2015 Best Results

STUDENTS WHO OBTAINED 3A's

Commerce

Thiththala Pitige Sajani Malsha Fonseka
Jayaweera Arachchige Dona Imasha Ruwanthi
Sheron Praveena Joachim
Bomiriyage Devni Tharuhsika Shamindrini Perera
Loganathan Ratnakumar Abivarna

Art

Makavitage Praveena Sadhani Bhayga Perera





STUDENTS WHO OBTAINED 2A's , 1B

Science

Venessa Andrea Nugara

Commerce

Makavitage Praveena Sadhani Bhayga Perera
Mihindukulasuriya Nishali Romesha Perera
Ninuri Pradishka Mendis Wijesinghe
Liyanage Oshini Ridmi Rajapaksha
Kanakarathne Mudiyanselage Wandana Kasuni Silva
Sherine Akshanaa Yoganathan
Mary Antonia Helssy Fernando
Natasha Maria Jenavieve Pietersz


Entrance to the University 2014/2015

COMMERCE STREAM ADVANCED LEVEL - 2014 SINHALA MEDIUM

Commerce

Himashi Mahika Samaranayake

Management - University of Colombo

D.A. Chrishani Roshene Silva Gunarathne

Management - University of Colombo

H. Liyanage Romeshika Ruwanthi

Management - University of Colombo

Maheshika Jayaminee Wijesundara

Management - University of Colombo

Ranwalage Indumini Niwarthana Pinto

Management - University of Colombo

S. G. Koralalage Done Anne Shayani

B-Com - University of Kelaniya

R.A. Done Kasuni Judith Gayeshani Rupasinghe

State Management Valuation - University of Jayewardenepura

Christombuge Don Ayeshma Ridmi De Alwis

Management - Wayamba University of Sri Lanka>

Anusha Dulanjani Walter

Management - Wayamba University of Sri Lanka

P. B. Dilrukshika Nishananthi Fernando

Management - Wayamba University of Sri Lanka

COMMERCE STREAM ADVANCED LEVEL - 2014 ENGLISH MEDIUM

Stephnie Natasha Jegarajasingham

Management - Jaffna University of Sri Lanka

COMMERCE STREAM ADVANCED LEVEL - 2014 TAMIL MEDIUM

Manikyam Saumiya

Management - Wayamba University of Sri Lanka

Virgin Raveena Fernando

Management - Wayamba University of Sri Lanka

Harindranathan Shanmugabawani Amritha

Business Studies & Finance-Wayamba University of Sri Lanka



SCIENCE & MATHS STREAM ADVANCED LEVEL - 2014

Y.P. Dona Sumashi Hansani Basnayake

Medicine - University of Colombo

M. K. Sanathri Chandula Alwis

Bio Science - University of Jayewardenepura

K. Dona Chathuri Priyadharshani

Physical Science - University of Colombo

Trinaty Althea Yvonne Jo Ann Melder

Physical Science - University of Kelaniya

Jayakody Arachchige Piume Madushani

Bio Science - University of Kelaniya

Napoleon Mariyadhas Natasha Madhushani

Applied Science - Wayamba University of Sri Lanka

ARTS STREAM ADVANCED LEVEL - 2014

Wattage Romain Prishami Perera

Arts-University of Kelaniya

Wisidagamage Don Dileepa Shevoni Wisidagama

Arts-University of Kelaniya

Udani Jayangi Amarasinghe

Arts-University of Sri Jayawardenepura

Roshaine Jayani Fernandez

English Special-University of Colombo

Walimuni Sammani Maleesha Mendis

French-University of Peradeniya

R. A. D. Ridmi Anjali Rupasinghe

English-University of Sri Jayawardenepura


Highest Z - Score for University Entrance - 2015

SCIENCE STREAM

Venessa Andrea Nugera

COMMERCE STREAM

Thiththala Pitige Sajani Malsha Fonseka

ARTS STREAM

Makavitage Praveena Sadhani Bhagya Perera

144 Students gained eligibility to enter the University


Best Results - A/L 2014 (Aug)

STUDENTS WHO OBTAINED 3A's

Science

Yapa Appuhamilage Dona Sumashi Hansani Basnayake.

Commerce

Himashi Mahika Samaranayake
Dalkadura Arachchige Chrishani Roshene Silva Gunarathna
Christombuge Don Ayeshma Ridmi De Alwis
Anusha Dulanjani Walter
Ranwalage Indumini Niwarthana Pinto
Kankanam Gamage Yudeesha Sathmini
Harindranathan Shanmugabawani Amritha
Rupasinghe Arachchige Done Kasuni Judith Gayeshani Rupasinghe
Henagama Liyanage Romeshika Ruwanthi
Payagala Baduge Dilrukshika Nishanthi Fernando
Maheshika Jayamini Wijesundara
Manikyam Saumiya

2As , 1BCommerce

Dona Sunali Madushika Rajapathirana
Seykan Rebeca Dilrukshi
Kanaththage Geneva Christina Wilbert
Wijesinghe Arachchige Neluni Judith Perera
Kalutharage Nimanthi Charushika
Thailan Amsalakshmi
Virgin Raveena Fernando

Art

Roshela Benedict
Pathiraja Mudalige Dona Anne Rasanjalie


2As , 1CCommerce

Irma Sera Kavindri Alexander
Sandrene Petronella Rodrigo


2As , 1CScience

Marie Shemani Jayamanne


G.C.E. (O/L) Examination 2014 - Best Results

STUDENTS WHO OBTAINED 9A's

M. Shenali Maheshika Perera
U.L. Suramya Lakshani Perera
B. Sithmi Amanda Rodrigo
Kumeri Menaka Wijesundara
T. Sashika Shehani Perera
S.A.D. Mithma Sudeshni Suraweera
K.D. Ridmy Amaya Karawgoda
Thushani Rukshika Fonseka
B.J. Ruwinya Dishendrie Perera Wijesinghe Jayasooriya
K.A. Enushi Navoda
R.G. Anjuni Himasha Rathnawibushana
W.A. Anjala Keshani Dias
H. Dewmi Ama
P.H. Mishel Anjalika
N. Shahama Kudhoos
H.M. Shakya Samadhi Bandara Herath<
L. Hiruni Aloka Dasanayake
G. Anne Pravini Nilesha Dabare
H.A. Oshadi Hiruni Sandamali Perera
E. Sadeesha Chelsy Fernando
T. Judith Aroshani Costa<
Dulani Himahansi Ekanayake Wijesinghe
P. Shaneli Dilunika
Jehira Nivashini Xavier
Noeline Jesica Rayen
Hishonia Vaseekararajah
Anula Giridaran
Anto Lorenzil Fernando
Johanne Christine Vinusha Fernandez

STUDENTS WHO OBTAINED 8A's

A.A.D Malsha Deshani
S.T. Uthpala Himanshika De Silva
Samadi Dileesha Welihinda
W. Malithi Anuththara Dias
J.A.D. Ruwangi Dilshani
Seneli Anita Woods
M. Menoli Probodya Perera
M. Michelle Nethmi Vaas
A. Tharindi Nimeshika Perera
Danushika Cloria Dulanjali Joseph
M. Tharukshi Malsha Perera
A. Himasha Dulanjalee Pigera
K.A. Dilmi Ishara Peiris
S.V. Savini Kusalka Samarasinghe
B. Menaka Sevwandi
W.A. Hashini Madushika
Shereen Maleeka Preena
Tania Jesuthasan
Sandriya Selvarajah